24 Mart 2018 Cumartesi

Trabzonspor'un efsane kadrosunun unutulmaz isimlerinden Bahattin Güneş, tam 65 yıl Trabzon sporuna hizmet veren Hüseyin Avni Aker Stadymu'nu son kez ziyaret etti ve spor servisimize duygularını aktardı…

GÜNEŞ AVNİ AKER’E VEDA ETTİ

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen şeyin adıdır zaman...Sonrasında yazılan ya da sözlü aktarılan her cümlenin başını ' Zamanın birinde' diye kurarız. Belki biz bu röportajda zamanın birinde diye başlamadık henüz yaşanmışlıkları anlatmaya ama bazı sonlar hazindir.Toprağa ilk tohum...

Trabzon'un ilk beden öğretmeni ve Beden Terbiyesi Asbaşkanı olan Hüseyin Avni Aker'in şehre bir stadyum kazandırmak adına verdiği çabanın meyvesidir Hüseyin Avni Aker Stadyumu. Dilekolay 65 yıl...Ortalama bir insan ömrü neredeyse. İlk temeli 1948 yılında atılan ve 3 yıl üzerine tamamlanarak 1951 yılında Trabzon Şehir Stadı olarak hizmete başlayan mabedin kapısına 26 Ocak 2017 tarihinde kilit vuruldu.

Dünya devlerinin dizini titreten yer

Hüseyin Avni Aker... Unutulmayacak anıların ana kucağı. Trabzonsporlu futbolcuların sevinç ve hüzün gözyaşlarıyla yeşeren çimleri, onca kupa, onca şampiyonluk, onca galibiyet ve hüsranın ev sahibi. Yükü hep ağır ama duruşu hep bambaşka bir yer. Avrupa arenasında yer alan dünyaya nam salmış takımların çıkmaz sokağı, Akrenes'i, Liverpool'u, İnter'i, Barcelona'yı, Olympique Marsilya'yı, Inter'i dize getiren yuva, bir şehrin ayak sesi... Bir zamanlar taraftarın tezahürat sesi ile şehri inleten stadyumda son bir yıldır kepçe, kürek sesleri yükseliyor. Toz kütleleri havalanıyor çimlerin arasından. Efsane tarih uzaktan bakanların gözlerinden bir film şeridi gibi geçen günlere inat yok oluyor.

Son bakıştaki o gözler...

Hüseyin Avni Aker'de, Fırtına Trabzonspor'un en şaşalı dönemine şahitlik etmiş isimler kente her gelişinde ne hissediyordu acaba, hiç merak ettiniz mi? Hüseyin Tok'lar, Ali Kemal Denizci'ler, Turgay'lar, Cemil'ler, Şenol ve Bahattin Güneş'ler... Eminimki oradan her geçtiklerinde yüreklerine hüzün yükleyip üzerine de bir ah çekip bugüne doğru yol alıyorlardı.

Bu merakı gidermek için yakından şahitlik etmek gerekiyordu. Ben de o efsanelerden biri, Hüseyin Avni Aker'de 350'ye yakın maça çıkıp 40'a yakın gol atan Bahattin Güneş'le birlikte tarihin tozlu sayfalarını şuan yıkımı devam eden mabedin kalan çimlerine son kez basarak çevirdim.

Bahattin hocamın stadyuma önce uzaktan bakıp dalması ve ardından sanki hiç yıkılmamışcasına anılarını anlatması hala gözlerimin önünde.

Olayın  iyi tarafı ise stadyumun içindeki bazı alanların ( Kale arkası, en eski taş tribün, oyuncuların sahaya çıktıkları tünel) koruma altına alınıp ziyarete açık olacak olması.


 

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

12 Mayıs 2019 Pazar
Beşiktaş başkanını seçti
12 Mayıs 2019 Pazar
Emre Akbaba en az 10 ay sahada yok
12 Mayıs 2019 Pazar
Ali Koç : Futbolun kara gecesi