12 Kasım 2018 Pazartesi

SONUÇLAR MEMNUN EDİCİ PEKİ YA OYUN?

Fenerbahçe’nin son iki maçta aldığı sonuçlar, yapılan teknik adam değişikliğinin verdiği reaksiyon gibi görülebilir. Fakat gerçekçi gözle baktığımda; sonuçlar memnum edici olmakla birlikte sahadaki oyunun hâlâ tatmin etmediğini söyleyebilirim..

Evet Galatasaray derbisindeki geri dönüş sonrasında Anderlecht maçında kazanmak için ortaya konulan istek tüm camiayı mutlu etti. Bu iki maçta göze batan ortak nokta ‘korkunun ecele faydası yok’ mantığının hakim olmasıydı. ‘Cesaret ve istek...’

Bu iki unsur temel noktaydı. Her ne kadar kalite bakımından takımın seviyesi düşük olsa da bu iki maçta, oyun içerisinde skor olarak geride de olsa önde de olsa, disiplinden kopmadan sahada arayış içerisinde olmasının yolunu öğrenmiş olmaları. Kabul edelim; ligdeki konumları kimsenin alışık olmadığı bir durum.

Alanya maçı, iki maçlık pozitif yansımaların devamını getirmekten ziyade, lig sıralamasındaki hesapları ciddi şekilde ilgilendiren bir karşılaşmaydı. Maçta taraftarın desteği kadar Fenerbahçeli futbolcuların da isteği ve coşkusu bir hayli yüksekti. İlk yarıda futbolcuların doğru da olsa, yanlış da olsa mücadele etme şekilleri taraftarları açıkçası mest etti. Bu arada Koeman’ın Mehmet Topal ve Reyes varken Isla’yı defansif orta sahada kullanması ilginçti.

BOYUNDAN BÜYÜK İŞLER

Her futbolcu sahaya en iyisini yapmak için çıkar. Ama Valbuena bambaşka. Dün, tek başını fitili ateşlemek, uzun zamandır oynamamanın verdiği şevkle boyundan büyük işler başarmak için sahadaydı. Aynı zamanda oyundaki liderliği de bambaşkaydı. Ayew’in attığı goldeki mücadelesi, isteği ve yılmayışı buna çok güzel bir örnekti.

İKiNCİ YARIDAKİ DEĞİŞİM SERT OLDU


Gerçekten yüksek tempoda oynanan bir ilk devre seyrettik. Frey, Ayew, Valbuena ve her ne kadar pozisyonlarda görünmese de Slimani aşırı efor sarfettiler. İkinci yarı bu isimlerdeki düşüş Fenerbahçe için büyük sorun olabilirdi. Nitekim öyle oldu. Ama bu fark çok sert oldu. Bir anda oyunun her bölgesinde hissedildi, özellikle kalelerine yakın bölgede. Ve doğal olarak Alanya’nın etkili futbolunu görmeye başladık. Pozisyonlar bulmaya başladılar. Bu süreçte Harun’un kritik kurtarışları belki de maçın akışını değiştirdi.

Burada Koeman'ın oyuna müdahalesi önemliydi.bu müdahale geçiktikçe işlerin de zora gireceğide aşikardı.. Müdahalelere Valbuena-Benzia değişikliği ile başladı, sonrasında Slimani-Mehmet Topal ile devam etti.biraz dengeyi sağlasa da oyunun kontrolünü ele alamadı. Oyun sıradan bir hale gelince de geriye kalan tek şey maçı galip bitirmekti. Ve öyle de oldu.

MAÇIN ADAMI: VALBUENA

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

12 Mayıs 2019 Pazar
Beşiktaş başkanını seçti
12 Mayıs 2019 Pazar
Emre Akbaba en az 10 ay sahada yok
12 Mayıs 2019 Pazar
Ali Koç : Futbolun kara gecesi