23 Eylül 2017 Cumartesi

Süper Lig kulüpler birliği toplantısı Ankara’da gerçekleşti…

KULÜPLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

2 borçlarıyla ilgili yeni düzenleme 3 Kulüpler Birliği Vakfı’nın dün İstanbul yapılması beklenen toplantı ertelenirken, kulüp başkanları Ankara’ya gitti. Önce Maliye Bakanı Naci Ağbal ziyaret edilirken, sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı Oman Aşkın Bak ile görüşüldü.

KRİTİK TOPLANTIDAN ÇIKAN 3 KARAR


1- Altyapılara ayrılacak kaynağın kulüpler değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanması.
2- Kulüplerden alınan KDV miktarının artırılmaması ve vergi 1-2 borçlarıyla ilgili yeni düzenleme.
3- Passolig tarafından Süper Lig kulüplerine verilen payın yükselmesi ve daha çok kaynak sağlanması

Ana gündemin yabancı sayısı olması bekleniyordu, fakat bu konu hiç gündeme gelmedi. Yapılan toplantılardan futbol kulüplerini doğrudan ilgilendirecek 3 kritik karar çıktı. Buna göre altyapılarla ilgili yeni ve geniş kapsamlı düzenleme yapılacak, buraya kaynak aktarımı ise kulüpler tarafından değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanacak. Bu konuda tavsiye kararı alındı. İkinci önemli nokta, kulüplerden alınan KDV yani oyuncu stopajı yüzde 15’te tutulacak ve artırılmayacak.

Esas açıklama haftaya

Esas hedef yüzde 15’lik miktarı daha aşağı çekmek. Aynı zamanda vergi borçlarıyla ilgili yeni düzenleme yapılacak. Üçüncü karar ise Passolig ile ilgili. Süper Lig kulüplerine verilen Passolig payı artırılacak ve daha çok kaynak sağlanacak. Kulüpler Birliği Başkanı Dursun Özbek detaylı bilgilerin önümüzdeki hafta verileceğini, yabancı konusunun görüşülmedini söyledi.

Yabancı sayısında ortak tavır

Kulüpler Birliği Vakfı, yabancı sayısıyla ilgili toplantıyı ilerleyen bir tarihte gerçekleştirecek. Ancak dün bir araya gelen kulüp başkanları ve temsilcilerinin orta tavrı; kesinlikle mevcut düzenin kısa-orta vadede değişmemesi yönünde. Başkanlar, geçen sene alınan karar doğrultusunda yabancı oyuncularla 3-4 yıllık sözleşmeler yapıldığını vurgularken, 14 olan yabancı sayısının aşağı çekilmesi halinde büyük zarar edileceği görüşünde. Dolayısıyla yabancı sayısının en iyi ihtimalle 3 sene sonra kademeli olarak azaltılacağı öngörülüyor.

 

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

20 Mart 2019 Çarşamba
Manisaspor düştü
20 Mart 2019 Çarşamba
Fenerbahçe'de 6 isim yolcu
20 Mart 2019 Çarşamba
Milli maç öncesi büyük kriz